Warsztaty profilaktyczne dla dzieci i młodzieży w zakresie: przeciwdziałania uzależnieniom, agresji, przemocy i dyskryminacji w ramach Projektu „Równość +

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
26 kwietnia 2024

W dniu 22 kwietnia 2024 r. w godzinach popołudniowych na sali konferencyjnej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju, odbyły się warsztaty profilaktyczne dla dzieci  i młodzieży w zakresie: przeciwdziałania uzależnieniom, agresji, przemocy i dyskryminacji w ramach Projektu „Równość +” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021 – 2027, Działanie 09.05 Wsparcie rodziny oraz pieczy zastępczej. Wzięło w nich udział 25 Uczestników Projektu. Warsztaty zostały poprowadzone przez artystów Teatru „Magiczna Scena” z Krakowa, którzy przedstawili spektakl pt. „Księga życzeń”. To wypełniona akcją i muzyką bajka, mówiąca  o przyjaźni, dobrym zachowaniu, a w szczególności o szacunku do starszych i drugiego człowieka.

Na bohaterów czekała cała masa niesamowitych przygód, podczas których musieli podejmować trudne decyzje, wykazać się rozsądkiem i wiedzą zdobytą w domu i szkole. Odniesiono się również do empatii uczestników warsztatów, sprawiedliwej ocenie siebie i innych, szacunku dla norm, ludzi  i zasad, pomocy słabszym. Podniesiono ponadto kwestie kształtowania umiejętności nawiązywania i podtrzymywania relacji społecznych, świadomości zagrożeń płynących z sięgania po alkohol, papierosy i inne używki. Prowadzący warsztaty po wystawionym spektaklu przeprowadzili z uczestnikami pogadankę profilaktyczną na temat problematyki poruszanej podczas występu, podkreśleniu morału i wskazaniu na wartości. Poprzez aktywne uczestnictwo w warsztatach, młodzież miała szansę nabyć umiejętności radzenia sobie ze stresem, negatywnymi emocjami, a także rozpoznawania sygnałów alarmowych związanych z uzależnieniami i agresją. Warsztaty sprzyjają budowaniu pozytywnych relacji międzyludzkich, wzmacniając poczucie empatii i zrozumienia wobec innych, co przyczynia się do budowania bardziej spójnego i bezpiecznego środowiska społecznego. Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników, którzy chętnie włączali się w proponowane przez artystów zabawy, szukali wspólnie rozwiązań problemów przeżywanych przez bohaterów spektaklu. Atmosfera warsztatów, dzięki umiejętnościom i talentowi artystycznemu prowadzących, nacechowana była wielkim humorem pomimo poruszanych ważnych tematów.

 

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie