NOWE ZADANIE W PROGRAMIE „AKTYWNY SAMORZĄD” DODATEK DO ENERGII ELEKTRYCZNEJ DLA OSÓB KORZYSTAJĄCYCH Z KONCENTRATORA TLENU LUB RESPIRATORA !
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju, informuje o wdrożeniu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych inicjatywy zapowiadanej przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych i zatwierdzonej przez Radę Nadzorczą PFRON w dniu 19 czerwca 2024 r. nowej formy wsparcia polegającej na dofinansowaniu do energii elektrycznej dla osób z niepełnosprawnością korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Do programu „Aktywny Samorząd” wprowadzono nowe zadanie – pomocy w kontynuowaniu rehabilitacji w formie wentylacji domowej (Obszar E).
Cel Zadania
Celem nowego zadania programu "Aktywny Samorząd" (Obszar E) jest zwiększenie niezależności oraz szans na aktywizację społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnością poprzez poprawę dostępności do wentylacji domowej. Nowa forma wsparcia polega na dofinansowaniu do energii elektrycznej dla osób z niepełnosprawnością korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora.
Przedmiot pomocy
Przedmiotem pomocy jest dodatek na pokrycie kosztów za energię elektryczną w formie refundacji kosztów energii elektrycznej, związanych ze zwiększonym jej zużyciem w związku ze stałym, intensywnym korzystaniem z koncentratora tlenu lub respiratora. Wysokość refundacji poniesionych kosztów wynosi: 100 zł miesięcznie i może obejmować koszty energii poniesione od 1 lipca 2024 r. Okres objęty refundacją kosztów opłaty za energię nie może być dłuższy niż 6 miesięcy (600 zł) i krótszy niż 3 miesiące (300 zł)
Kto może uzyskać środki na dofinansowanie do energii elektrycznej?
Adresatami wsparcia są osoby ze stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia), które korzystają z koncentratora tlenu lub respiratora w ramach świadczenia udzielonego przez ośrodek domowego leczenia tlenem lub ośrodek wentylacji domowej, tj. pod opieką zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie lub pod opieką poradni/ośrodka/zespołu domowego leczenia.
Kto jest Wnioskodawcą, kto może złożyć wniosek:
Wniosek możesz złożyć:
- we własnym imieniu – gdy jesteś pełnoletni i masz zdolność do czynności prawnych,
- w imieniu i na rzecz osoby niepełnoletniej – gdy jesteś rodzicem lub opiekunem prawnym tej osoby,
- w imieniu i na rzecz osoby pełnoletniej nie posiadającej zdolności do czynności prawnych – gdy jesteś opiekunem prawnym tej osoby,
- w imieniu osoby udzielającej Ci pełnomocnictwa (notarialnego lub w zwykłej formie pisemnej – zgodnie z wzorem udostępnionym w naborze).
Gdzie złożyć wniosek:
- w wersji elektronicznej: wnioski można składać za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia (SOW) podpisane z użyciem podpisu elektronicznego lub za pomocą profilu zaufanego/tymczasowego podpisu zaufanego. W przypadku pytań dotyczących korzystania z systemu SOW udostępniono bezpłatną infolinię dostępną w dni robocze w godzinach 9.00-17.00 numer 800 889 777 lub adres mailowy: sow@.pfron.org.pl;
- w wersji papierowej: w siedzibie Realizatora Programu - Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju lub drogą pocztową na adres ul. Bohaterów Warszawy 120, 28-100 Busko-Zdrój. W przypadku przesyłki liczy się data stempla pocztowego.
Do wniosku obowiązkowo należy załączyć:
- skan lub kopię orzeczenia o niepełnosprawności (w przypadku osób do 16 roku życia) lub o stopniu niepełnosprawności
- zaświadczenie potwierdzające korzystanie z respiratora lub koncentratora tlenu (zgodnie z wzorem udostępnionym w naborze). Należy pamiętać, iż zaświadczenie jest podstawą do wypłaty dodatku w ramach wniosku.
Zaświadczenie może być:
- podpisane (wraz z pieczątką imienną) przez lekarza lub lekarza specjalistę lub pielęgniarkę z zespołu realizującego świadczenie długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie lub pod opieką poradni/ośrodka/zespołu domowego leczenia tlenem lub,
- opieczętowane przez świadczeniodawcę (placówkę medyczną, która realizuje dla Wnioskodawcy opiekę domową) i podpisane przez osobę upoważnioną przez tę placówkę.
Wnioski o dofinansowanie będą rejestrowane i obsługiwane w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (SOW): https://sow.pfron.org.pl/. W Systemie Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON znajdują się również: wniosek oraz wzory niezbędnych załączników. Procedowanie wniosków odbywa się tylko w tym systemie.
Pierwszy nabór wniosków zaplanowano od dnia 28 października 2024 r. do dnia 30 listopada 2024 r. (terminy przyjęć w kolejnych latach będą ogłaszane na stronie internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju oraz PFRON). Program ma charakter bezterminowy.
Więcej informacji na stronie: PFRON
Wnioski do pobrania w zakładce:
Programy PFRON- Aktywny samorząd – Aktywny samorząd 2024.
Zapraszamy do składania wniosków!
Szczegółowe informacje można uzyskać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Busku- Zdroju
ul. Bohaterów Warszawy 120, 28-100 Busko-Zdrój,
Kontakt telefoniczny: 041 234 5688.